Tufts University  |  School of Engineering  |  Find People  |  Give  | 
   

News

Academic Awards Received by CEE Students

Undergraduate Student Awards

BSCES Awards

Howe-Walker Award
Awarded to students for leadership in ASCE student chapter

2014-2015 Michelle Stevens, E15
2013-2014 Polly Murray, E14
2012-2013 Ashley L. Martin, E13
2011-2012 Ryan A. Marshall, E12
2010-2011 Meghan A. Pesch, E11
2009-2010 Patrick Barber, E10
2008-2009 Jeremy Lancaster, E09

William P. Morse Scholarship
Awarded to CEE senior(s) having a strong record of academic achievement

2014-2015 Ripley Swan, E15
2013-2014 Abigail Niesen, E14
2012-2013 Karl O. Gaebler, E13
2011-2012 Eric S. Johnson, E12
2010-2011 Lindsay A. Hull, E11
2009-2010 Natalie Varner, E10
2008-2009 Ricardo Schidlow, E09

Society of American Military Engineers (SAME) Awards

Michael E. Avtges Award
Established in 1989 by Mr. and Mrs. Nicholas E. Avtges and SAME-Boston Post in memory of Michael E. Avtges

2014-2015 Annie Levine, E15
2012-2013 Joanna L. Stowell, E13
2011-2012 Alyssa A. Kody, E12
2010-2011 Laila L. Gudrais, E11
2009-2010 Laila L. Gudrais, E11
2008-2009 Jonathan Gregorowicz, E09

Joseph Bocchino Award
Established in 2004 by Joseph Bocchino, E78

2012-2013 Joanna L. Stowell, E13
2011-2012 Zachary Cousens, E12
2010-2011 Daniel M. Keches, E12
2009-2010 Meggie Betancourt, E10
2008-2009 Andrew Hagger, BSChE09

Max O. Urbahn, F.A.I.A. Scholarship
Awarded to an academically outstanding senior

2014-2015 Ripley Swan, E15
2013-2014 Emma Rubin, E14
2012-2013 Karl O. Gaebler, E13
2011-2012 Eric S. Johnson, E12
2010-2011 Lindsay A. Hull, E11
2009-2010 Meggie Betancourt, E10
2008-2009 Karen Quinn, E09

CEE Department Awards

John A. Cataldo Award
Named after John A. Cataldo, E46, Recognizes outstanding juniors who have demonstrated meritorious academic achievement, good character, and promise as leaders in their profession.

2014-2015 Alyssa Bonora, Connor Brown, Elaine Chestler, Annie Levine, Ruhui Zhao
2013-2014 Eimy Bonilla, Jonah Harris, Santiago Ossa
2012-2013 Abby J. Barker, Anya C. Kaufman, Cynthia T. Lee, David G. McVeety, Andrew D. Shapero, Yukinobu Tanimoto, Yuanyuan Wang
2011-2012 Alyssa A. Kody, Janice Y. Lam, Andrew J. Salber, Victoria Sims, Alexandra Testa, Suzanne Warner
2010-2011 Sarah M. Boudreau, Caitlin L. Collins, Zachary F. Cousens, Robert W. Keene, Yun Luo, Eric B. Wilburn
2009-2010 Justin Binder, Olivia Leach, George Mason, Katie Reif, Anna Simon, Jordyn Wolfand
2008-2009 Patrick Barber, Daniel Ebin, Rachel Hogan, Daniel Panebianco, Paul Rosenstrauch

Earle F. Littleton Award
Awarded to seniors and graduate students in the CEE program who are active in professional, community or department affairs and show promise of becoming active and loyal alumni.

Seniors  
2014-2015 Eimy Bonilla, Dennis Fee, Killian Madden, Santiago Ossa, Rachel Paterson, Michelle Stevens, Ripley Swan
2013-2014 Abby Barker, Kevin Hebard, Anya Kaufmann, Abigail Niesen, Emma Rubin, Sarah Ruckhaus, Brooke Schreiber, Yukinobu Tanimoto
2012-2013 Karl O. Gaebler, John H. Gill, Alex R. Grant, Arial T. Hamlin, Amy D. Harington, Benjamin M. Harwood, Catherine A. Hoar, Alyssa A. Kody, Janice Y. Lam, Ashley L. Martin, Andrew J. Salber, Victoria H. Sims
2011-2012 Emily S. Anderson, Jack G. Birger, Sarah M. Boudreau, Maren K. Frisell Eric S. Johnson, Robert W. Keene, Yun Luo, Ryan A. Marshall, Christine E. Suhonen
2010-2011 Justin I. Binder, Lindsay A. Hull, Jenna E. Lohmann, George Sam Mason, Jessica L. Perkins, Meghan A. Pesch, Katie L. Reif, Kelly K. Smith, Jordyn Wolfand
2009-2010 Patrick Barber, Rachael Hogan, Maris Mann-Stadt, Michael Sidebottom, Natalie Varner
2008-2009 Malek Al-Chalabi, Matthew Farren, Aaron Gallant, Jonathan Gregorowicz, Katie Muller, Tyson Reynoso, Hannah Robinson, Ricardo Schidlow, Christine Thornton, Deirdre Tomlinson

Graduate students
2015-2016 Margaret Garcia, Madeline Wrable, Zhiyong Zhao, Jing Zhu
2014-2015 Touhid Ahmed, Matthew Becker, Iman Behmanesh, Brent Boehlert, Laura Corlin, Anthony Kmetz, Anjuliee Mittelman
2013-2014 Bradford Berry, Kyle Flynn, Christopher Paetsch, Alexandra Reiff, Carolyn Talmadge, Tianqi Qu, Jeffrey Walker
2012-2013 Chris W. Follen, Ariel Newman, Jesse D. Sipple, Stephanie E. Galaitsis, Jessica Morrison
2011-2012 Negin Ashoori, Davene Daley, Pradeep Maurya, Chris Paetsch, Ana Rosner
2010-2011 Rhiannon Ervin, Eugene Morgan
2009-2010 Ali Akanda, Peter Moser, Melissa Ng, John Phelps, Marie Joseph Gabrielle Rigaud, Christine Sotolongo, Jeffrey Trull
2008-2009 Stacey Archfield, Lauren Curran, Thomas Oommen, Eric Thompson

Jonathan Curtis Fellowship
Awarded to students with outstanding graduate research potential in Environmental and Water Resources Engineering, who have demonstrated meritorious academics, good character, and promise as leaders in the profession.

2015-2016 Tyler Marcet
2014-2015 Caitlin Johnson
2013-2014 William Farmer
2012-2013 Allison Patton
2011-2012 Sandeep Sathyamoorthy, EG12
2010-2011 Antarpreet Julta, EG11
2009-2010 Yongxuan Gao, EG10
2008-2009 Ali Akanda, EG12

Kentaro Tsutsumi Fellowship
Awarded to students, with outstanding graduate research potential in Structural Engineering, who have demonstrated meritorious academics, good character, and promise as leaders in the profession

2015-2016 Mingming Song
2014-2015 Nathan Davis
2013-2014 Eliyar Asgarieh
2012-2013 Wenjian Lin, EG13
2011-2012 Jesse Sipple, EG12
2010-2011 Iman Behmanesh, EG14
2009-2010 Christopher Paetsch, EG10
2008-2009 Ningyu Zhao, EG10

William Edgerton Fellowship
Awarded to students, with outstanding graduate research potential in Geotechnical Engineering, who have demonstrated meritorious academics, good character, and promise as leaders in the profession

2015-2016 Mark Zablocki
2014-2015 Vahid Rashidian
2012-2013 Sohom Ray
2011-2012 Bradford Berry, EG14, (anticipated)

N. Bruce and Lorry Hanes Fellowship
2015-2016 Aishwarya Venkat